برداشتن رحم و کیست های تخمدان

نحوه برداشتن رحم و کیست های تخمدان

برخی بانوان به دلیل بیماری ، ملزم به برداشتن رحم و کیست های تخمدان خود می شوند. بسیاری از بیماری های رحم با عمل برداشتن رحم و کیست های تخمدان یا در برخی موارد بدون برداشتن آن ها بهبود می یابند. به همین دلیل ما در این مقاله برآنیم که اطلاعاتی جامع در این خصوص در اختیار شما بگذاریم.

 

برداشتن رحم و کیست های تخمدان

 

برداشتن رحم

هیسترکتومی به عملی گفته می شود که طی آن رحم از بدن بیمار خارج می شود. با انجام این عمل می توان از بارداری مجدد فرد جلوگیری نمود. همچنین انجام هیسترکتومی خون ریزی های مربوط به فیبروئید را نیز درمان خواهد کرد.

انواع هیسترکتومی

به طور کلی هیسترکتومی از دو طریق انجام می شود :

  • هیسترکتومی کامل

در این روش رحم به طور کلی از بدن خارج می شود. هیسترکتومی کامل نیاز به بیهوشی کامل بیمار داشته و پس از بیهوش شدن، در ابتدا شکم بیمار توسط گاز دی اکسید کربن پر می شود تا فضای کافی برای انجام جراحی ایجاد شود. سپس در قسمت تحتانی شکم برش هایی ایجاد می شود و دستگاه لاپاراسکوپ به همراه سایر اجزای مورد نیاز جراحی وارد شکم خواهند شد.

  • هیسترکتومی مافوق گردنی

در این روش قسمت های فوقانی رحم برداشته شده و گردنه رحم باقی خواهد ماند. این روش بیشتر برای افرادی مناسب است که در معرض ابتلا به سرطان گردنه رحم نیستند.

برداشتن کیست های تخمدان

یکی از شایع ترین بیماری هایی که اکثر خانم ها با آن مواجه می شوند ، کیست تخمدان است. در واقع کیست های تخمدان کیسه های کوچک و پر آبی هستند که بنا به دلایلی مختلف در تخمدان پدید می آیند.

زمانی که وجود کیست بیمار تایید شد، ابتدا از طریق روش های دارویی نسبت به درمان و از بین بردن آن اقدام می شود. اما در صورتی که روش های دارویی پاسخگو نبود و کیست به قدری پیشرفت کرد که منجر به درد شدید شد از روش جراحی برای خارج نمودن کیست استفاده می شود.

در جراحی لاپاراسکوپی همچون جراحی برداشتن رحم ، بیمار تحت بیهوشی کامل قرار می گیرد و به منظور ایجاد فضای کافی ، شکم مملو از گاز کربن دی اکسید خواهد شد. در نهایت برش های کوچکی در قسمت پایینی شکم ایجاد شده و بدون آسیب زدن به تخمدان ، کیست ها از بدن خارج می شوند.

علائم کیست تخمدان عبارتند از :

  • تکرر ادرار
  • کاهش اشتها
  • احساس حالت تهوع و استفراغ
  • احساس درد در شکم
  • نفخ در ناحیه شکم
  • خونریزی های غیرعادی و قاعدگی دردناک​
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
تماس با دکتر