زایمان بدون درد

زایمان بدون درد

زایمان بدون درد : بهترین نوع زایمان برای تولد نوزاد، زایمان طبیعی است که امروزه خانم ها به دلیل ترس از دردهای زایمانی از انجام آن خودداری کرده و برای به دنیا آوردن نوزادشان به زایمان سزارین روی می آورند.

زایمان طبیعی دوران نقاهت بسیار سریع تری نسبت به زایمان سزارین برای مادر داشته و با کمترین عوارض برای کودک و مادر همراه است. در سال های اخیر برای کاهش درد مادران در حین زایمان طبیعی تکنیک های متعددی طراحی شده است که یکی از موثر ترین آن ها زایمان با بی حسی اپیدورال می باشد.

 

زایمان بدون درد

 

زایمان طبیعی بدون درد چگونه است؟

امروزه برای کاهش درد حدود 50 درصد خانم های باردار از بی حسی اپیدورال استفاده می شود. برای انجام این عمل حضور متخصص بیهوشی در محل الزامی می باشد. متخصص بیهوشی لوله ای باریک که از جنس پلاستیک است را در قسمت پایینی کمر وارد می کند، دارو از طریق این لوله در اطراف نخاع آزاد می گردد.

اپیدورال ها خاصیتی دارند که به موجب آن ضربه های عصبی را از نواحی کمر و ستون فقرات مسدود نموده و به این ترتیب درد را در نیمه پایین بدن کاهش می دهند.

نکته ای که خانم ها باید در رابطه با بی حسی اپیدورال بدانند این است که اپیدورال موجب کاهش صد در صدی درد نمی شود، همچنین تزریق تنها در مواقعی قابل انجام است که بدن مادر فعالیت داشته باشد بدین معنی که بدن با حداقل 3 انقباض در 10 دقیقه همراه باشد.

روش تزریق اپیدورال چگونه است؟

برای تزریق این ماده بی حسی بیمار می بایست به یک سمت دراز کشیده یا حالت نشسته داشته باشد. متخصص بیهوشی از پایین کمر بیمار، سوزن باریکی را به ستون فقرات وارد نموده و به این ترتیب داروی بی حسی را به بدن بیمار تزریق می نماید. برای اینکه سطح بی حسی مادر در طول زایمان یکسان نگه داشته شود دارو به تدریج تزریق می گردد.

وارد شدن سوزن به پشت کمر معمولاً با اندکی درد همراه است به همین دلیل پوست قبل از آن با مواد مخصوص بی حس می گردد.

امکان احساس گرما در پاها در حین تزریق ماده بی حسی وجود داشته و زایمان هنگامی صورت می پذیرد که مادر کاملاً احساس بی حسی داشته باشد.

مزایای زایمان بدون درد با بی حسی اپیدورال

از جمله مزایای بیشمار این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مادر در هنگام زایمان توانایی زور زدن را خواهد داشت.
  • با عارضه خاصی برای مادر و نوزاد همراه نبوده و به عبارتی بسیار کم عارضه می باشد.
  • درد را در حین زایمان تا حد زیادی کاهش می دهد.
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
تماس با دکتر