لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

عمل زیبایی بخش بیرونی ناحیه تناسلی بانوان که اصطلاح پزشکی آن لابیاپلاستی می باشد ؛ با هدف افزایش زیبایی قسمت بیرونی اندام تناسلی خانم ها انجام می شود و جراح متخصص زنان جهت انجام این کار ، اقدام به بهبود فرم ظاهری لبه های داخلی و همچنین بیرونی ناحیه تناسلی یا در واقع لابیاهای داخلی و بیرونی ( لابیاهای مینور و ماژور ) می نماید.

عمل لابیاپلاستی به طور کلی جهت کاهش سایز یا طول لبه های داخلی و بیرونی ناحیه تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد ، گرچه در رابطه با سایز لبه های ناحیه تناسلی ، هنوز اندازه مشخصی ذکر نشده است ؛ اما غالبا از دید خانم ها حالتی که لبه های داخلی ناحیه تناسلی از لبه های خارجی آن بیرون نزند ایده آل ترین و بهترین حالت ممکن است.

توجه نمایید در جراحی لابیاپلاستی ، امکان برداشتن پوست اضافی کلاهک کلیتوریس نیز وجود دارد.

دلایل انجام لابیاپلاستی

امرزوه بسیاری از بانوان به دلیل نارضایتی از فرم ظاهری اندام تناسلی خود در هنگام مقاربت زناشویی با کاهش اعتماد به نفس مواجه هستند و همواره به دنبال راهی برای اصلاح ایرادات ظاهری این ناحیه و افزایش زیبایی آن می باشند ، این دسته از خانم ها می توانند با انجام عمل لابیاپلاستی اعتماد به نفس خود را بازیابند.

لازم به ذکر است که برخی بانوان نیز به دلیل بزرگ بودن اندازه لابیاها در هنگام پوشیدن لباس های تنگ یا انجام برخی حرکات ورزشی دچار درد و ناراحتی در این ناحیه می شوند ، از این رو در چنین مواردی با انجام لابیاپلاستی می توان تا حدود زیادی به رفع درد و ناراحتی حاصل از بزرگ بودن لابیاها کمک کرد.

لابیاپلاستی

مزایای انجام عمل لابیاپلاستی

  • افزایش زیبایی اندام تناسلی
  • برطرف شدن عدم تقارن لابیاها
  • رفع درد ناشی از مقاربت جنسی
  • برطرف شدن درد ناشی از برخی فعالیت های ورزشی
  • برطرف شدن احساس کشیدگی ، سایش و سوزش در ناحیه تناسلی
  • افزایش تحریک پذیری کلیتوریس از طریق کاهش پوست اضافی موجود در کلاهک کلیتوریس

انواع روش های عمل لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی به روش های متفاوتی انجام می شود ؛ البته لازم به ذکر است که هر یک از متدهایی که در ذیل به آن ها اشاره خواهد شد ، بر اساس تشخیص و صلاحدید جراح و متخصص زنان مشخص شده و تعیین می گردد.

بدین نحو که پزشک متخصص در جلسه مشاوره قبل از عمل لابیاپلاستی ، به بررسی و ارزیابی بخش بیرونی اندام تناسلی متقاضی این عمل می پردازد و سپس با توجه به وسعت ایرادات ظاهری این بخش و نیز اندازه لابیاها اقدام به انتخاب مناسب ترین روش جهت انجام این عمل می نماید.

  • متد trim

در روش trim ، لابیاهای داخلی یا در اصطلاح لابیاهای مینور می بایست بریده شوند. جراح متخصص پس از ایجاد برش در این ناحیه ، اقدام به بخیه زدن و متصل نمودن آن ها می نماید.

عمل لابیاپلاستی به این روش ، سرعت بالایی دارد ؛ البته توجه داشته باشید که به دلیل ایجاد برش بیش از اندازه بر روی لابیاهای داخلی ، احتمال باقی ماندن اسکار بر روی لبه لابیاها وجود دارد.

از این رو جراح و متخصص زنان ، غالبا در عمل لابیاپلاستی ، روش trim را به نسبت سایر روش ها کمتر مورد استفاده قرار می دهد.

  • متد wedge

در روش wedge ، جراح متخصص در مرکز بخشی از لابیاهای داخلی که اضافی بوده و از لابیاهای بیرونی تجاوز نموده است ، یک برش شبیه حرف V انگلیسی ایجاد می کند.

در این روش ، مرز طبیعی لبه های ناحیه تناسلی حفظ می شود ، در نتیجه نسبت به روش trim بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

  • لابیاپلاستی با لیزر

به طور کلی جراح متخصص می تواند به منظور انجام عمل لابیاپلاستی ،  یا از تیغ جراحی یا لیزر بهره ببرد. توجه داشته باشید که بهره وری از لیزر سبب ایجاد برش هایی با دقت و ظرافت بیشتر شده و فرآیند ترمیم بخیه ها را نیز سرعت می بخشد.

لابیاپلاستی

عوارض عمل لابیاپلاستی

عموما خانم هایی که تمایل به انجام عمل لابياپلاستي دارند ؛ در جلسه مشاوره با پزشک متخصص زنان این سوال را مطرح می کنند که آیا عمل لابیاپلاستی عوارض دارد یا خیر ؟

در پاسخ به این پرسش متداول باید گفت که خیر ؛ عمل لابیاپلاستی مورد تایید FDA ( سازمان غذا و داروی آمریکا ) می باشد و به جرأت می توان از آن به عنوان یک عمل جراحی بی خطر و ایمن یاد کرد.

طبق آمار اعلام شده از سوی سازمان بهداشت زنان آمریکا ، تنها در کمتر از 1 درصد از بانوانی که تحت عمل لابیاپلاستی قرار گرفته اند ؛ عوارضی نظیر عفونت و خونریزی شدید حادث شده است.

اما به طور کلی در صورت انجام عمل لابیاپلاستی توسط یک جراح زنان متخصص و مجرب ، هیچ گونه آسیب جدی به اعصاب اندام جنسی وارد نخواهد آمد ؛ لذا اکیدا توصیه می گردد علاقمندان به انجام این جراحی در راستای انجام مطلوب آن ، حتما به پزشکی مراجعه نمایند که در این زمینه از دانش و تخصص کافی برخوردار است.

برای انجام عمل لابیاپلاستی باید به چه پزشکی مراجعه کرد ؟

واژن ، متشکل از هزاران سیستم عصبی می باشد ؛ پزشک متخصص زنان به آناتومی واژن ، اشراف کامل داشته و از این رو بدن آسیب رساندن به این اعصاب و به بهترین نحو ممکن ، عمل لابیاپلاستی را به انجام می رساند.

از این رو انجام عمل لابیاپلاستی ، در محدوده اختیارات جراح و متخصص زنان می باشد و ایشان صلاحیت انجام این جراحی را داراست.

آیا بعد از عمل لابیاپلاستی ، بیمار بستری می گردد ؟

خیر ؛ عمل لابياپلاستي ، جزو اعمال سرپایی محسوب می شود و در عمده موارد ؛ فرد در همان روز ترخیص می گردد و نیازی به بستری شدن نخواهد داشت.

آیا امکان انجام عمل لابیاپلاستی در دختران مجرد وجود دارد ؟

بله غ بنیان کار عمل لابياپلاستي بر روی بخش خارجی ناحیه تناسلی است و طی انجام آن ، بخش داخلی واژن از هر گونه آسیبی مصون است ؛ بنابراین باید گفت که این جراحی برای خانم های مجرد نیز قابل انجام است.

آیا نتیجه عمل لابیاپلاستی ، بازگشت پذیر است ؟

این سوال نیز از متداول ترین سوالاتی است معمولا از سوی مراجعین محترم عنوان می شود ؛ در پاسخ به آن باید گفت خیر ، نتایج عمل لابياپلاستي ، دائمی بوده و امکان برگشت مجدد آن به حالت سابق وجود ندارد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
تماس با دکتر